Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVC126PWRE4
SN74ALVC126PWRE4
| Part Number: | SN74ALVC126PWRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVC126PWRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin TSSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVC126PWRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin TSSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 4 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3.4 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Turn-On Delay Time | 5.9 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALVC126PWRE4
| Datasheet | View & Download SN74ALVC126PWRE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC126PWRE4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALVC126PWRE4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC126PWRE4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the buffer/line driver?
What is the package type of the buffer/line driver?
What is the logic function of the buffer/line driver?
What is the number of channels in the buffer/line driver?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
