Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALS832ADWR
SN74ALS832ADWR
| Part Number: | SN74ALS832ADWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALS832ADWR |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Driver Hex Non-inv 20SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALS832ADWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Driver Hex Non-inv 20SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | OR |
| Low Level Output Current | 15 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 2 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 9 ns |
| Turn-On Delay Time | 9 ns |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | OR |
| Low Level Output Current | 15 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 2 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 9 ns |
| Turn-On Delay Time | 9 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74ALS832ADWR
| Datasheet | View & Download SN74ALS832ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS832ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS832ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS832ADWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins?
What is the logic function of the IC?
What is the compliance standard for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.