Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74ALS679N
SN74ALS679N
| Part Number: | SN74ALS679N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74ALS679N |
| Qty Available: | |
| Description: | Address Comparator, ALS Series, 12-Bit, Inverted Output, TTL, PDIP20 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74ALS679N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Address Comparator, ALS Series, 12-Bit, Inverted Output, TTL, PDIP20
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| High Level Output Current | -2.6 mA |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 28 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 12 |
| Number of Channels | 12 |
| Operating Supply Current | 17 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 30 ns |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 5 ns |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| High Level Output Current | -2.6 mA |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 28 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 12 |
| Number of Channels | 12 |
| Operating Supply Current | 17 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 30 ns |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 5 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74ALS679N
| Technical Drawing | View & Download SN74ALS679N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALS679N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS679N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS679N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS679N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS679N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS679N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALS679N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALS679N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS679N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS679N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS679N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS679N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS679N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the category of this product?
What is the physical description of the product?
What are the technical specifications of the product?
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the number of pins in the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
