           Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Counters > SN74ALS193ANE4
SN74ALS193ANE4
Part Number: SN74ALS193ANE4
Manufacturer: Texas Instruments
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Counters > SN74ALS193ANE4
Qty Available:
Description: 4-Bit Synchronous Up/Down Binary Counters With Dual Clock and Clear 16-PDIP 0 to 70
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number SN74ALS193ANE4 Available.
4-Bit Synchronous Up/Down Binary Counters With Dual Clock and Clear 16-PDIP 0 to 70
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package PDIP
Mount Through Hole
Number of Pins 16
Weight 951.693491 mg
Clock Edge Trigger Type Positive Edge
Direction Bidirectional
Frequency 30 MHz
Logic Function Counter
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 4.5 V
Number of Bits 4
Number of Bits per Element 4
Number of Elements 1
Operating Supply Voltage 5 V
Propagation Delay 30 ns
Reset Asynchronous
Sync/Async Synchronous
Turn-On Delay Time 30 ns
Height 5.08 mm
Length 19.3 mm
Thickness 3.9 mm
Width 6.35 mm