Integrated Circuits (ICs) > SN74ALS156D
SN74ALS156D
| Part Number: | SN74ALS156D |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > SN74ALS156D |
| Qty Available: | |
| Description: | Decoder/Demultiplexer Single/Dual 3/2-to-8/4 16-Pin SOIC Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > SN74ALS156D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Decoder/Demultiplexer Single/Dual 3/2-to-8/4 16-Pin SOIC Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| Bandwidth | 75 MHz |
| High Level Output Current | -100 µA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 12 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Output Lines | 4 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 55 ns |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 55 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| Bandwidth | 75 MHz |
| High Level Output Current | -100 µA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 12 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Output Lines | 4 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 55 ns |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 55 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALS156D
| Technical Drawing | View & Download SN74ALS156D Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALS156D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS156D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS156D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS156D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS156D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS156D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS156D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS156D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS156D Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALS156D Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALS156D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS156D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS156D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS156D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS156D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS156D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS156D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS156D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS156D Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of SN74ALS156D?
What is the brand of SN74ALS156D?
What is the function of SN74ALS156D?
What is the package type of SN74ALS156D?
What is the product being described?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage for the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






