Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS133N
SN74ALS133N
| Part Number: | SN74ALS133N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS133N |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 13-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NAND gate 16-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS133N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 13-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NAND gate 16-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 8 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 13 |
| Number of Inputs | 13 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Propagation Delay | 25 ns |
| Quiescent Current | 560 µA |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 25 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALS133N
| Datasheet | View & Download SN74ALS133N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS133N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALS133N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALS133N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS133N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS133N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS133N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS133N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS133N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS133N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS133N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS133N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS133N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74ALS133N?
What is the logic function of SN74ALS133N?
What is the maximum supply voltage for SN74ALS133N?
What is the quiescent current of SN74ALS133N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





