Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS133DR
SN74ALS133DR
| Part Number: | SN74ALS133DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS133DR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 13-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NAND gate 16-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS133DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 13-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NAND gate 16-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 400 µA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 13 |
| Number of Inputs | 13 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Propagation Delay | 25 ns |
| Turn-On Delay Time | 25 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALS133DR
| Datasheet | View & Download SN74ALS133DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS133DR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALS133DR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALS133DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS133DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS133DR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the compliance status of this product?
What is the package type and dimensions of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



