Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS1244ADW
SN74ALS1244ADW
| Part Number: | SN74ALS1244ADW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS1244ADW |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Buffers/Drivers With 3-State Outputs 20-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS1244ADW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Buffers/Drivers With 3-State Outputs 20-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | 16 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 15 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 14 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74ALS1244ADW
| Datasheet | View & Download SN74ALS1244ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS1244ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS1244ADW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
