Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS10AN
SN74ALS10AN
| Part Number: | SN74ALS10AN |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS10AN |
| Qty Available: | |
| Description: | 3-ch, 3-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NAND gates 14-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS10AN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3-ch, 3-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NAND gates 14-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 400 µA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 8 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 3 |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Gates | 3 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Output Type | TTL |
| Propagation Delay | 11 ns |
| Quiescent Current | 1.2 mA |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 11 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALS10AN
| Datasheet | View & Download SN74ALS10AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS10AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS10AN Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALS10AN Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALS10AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS10AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS10AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS10AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS10AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS10AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS10AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS10AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS10AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS10AN Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the product?
How many circuits does the product have?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






