Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS1005N
SN74ALS1005N
| Part Number: | SN74ALS1005N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS1005N |
| Qty Available: | |
| Description: | 6-ch, 4.5-V to 5.5-V bipolar inverters with open-collector outputs 14-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS1005N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-ch, 4.5-V to 5.5-V bipolar inverters with open-collector outputs 14-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -100 µA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 24 mA |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 30 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 30 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALS1005N
| Datasheet | View & Download SN74ALS1005N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS1005N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALS1005N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALS1005N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS1005N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS1005N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS1005N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS1005N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS1005N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS1005N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the number of channels and number of pins of the product?
What is the package type and temperature range of the product?
What is the logic function and polarity of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




