Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS1004DR
SN74ALS1004DR
| Part Number: | SN74ALS1004DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS1004DR |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Inverter Hex 1-INPUT 14SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS1004DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Inverter Hex 1-INPUT 14SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Output Current | 24 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 7 ns |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Output Current | 24 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 7 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74ALS1004DR
| Datasheet | View & Download SN74ALS1004DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS1004DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS1004DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS1004DR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the function of this product?
What category does this product belong to?
What is the brand of this product?
What is the product category of SN74ALS1004DR?
What is the brand of SN74ALS1004DR?
What is the function of SN74ALS1004DR?
What is the package type of SN74ALS1004DR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

