Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS1004D
SN74ALS1004D
| Part Number: | SN74ALS1004D |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS1004D |
| Qty Available: | |
| Description: | 6-ch, 4.5-V to 5.5-V bipolar inverters 14-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS1004D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-ch, 4.5-V to 5.5-V bipolar inverters 14-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -15 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 24 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 24 mA |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 7 ns |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 7 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALS1004D
| Datasheet | View & Download SN74ALS1004D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS1004D Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALS1004D Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALS1004D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS1004D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS1004D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS1004D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS1004D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS1004D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS1004D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS1004D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS1004D Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the voltage range for the product?
How many circuits are there in the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




