Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS09D
SN74ALS09D
| Part Number: | SN74ALS09D |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS09D |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar AND gates with open-collector outputs 14-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS09D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar AND gates with open-collector outputs 14-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -100 µA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 8 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Propagation Delay | 54 ns |
| Quiescent Current | 2.2 mA |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 54 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -100 µA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 8 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Propagation Delay | 54 ns |
| Quiescent Current | 2.2 mA |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 54 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALS09D
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of the SN74ALS09D?
What is the package type and dimensions of the SN74ALS09D?
What is the supply voltage range of the SN74ALS09D?
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the brand of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







