Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS08D
SN74ALS08D
| Part Number: | SN74ALS08D |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS08D |
| Qty Available: | |
| Description: | Texas Instruments SN74ALS08D, Quad 2-Input AND Logic Gate, 14-Pin SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS08D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Texas Instruments SN74ALS08D, Quad 2-Input AND Logic Gate, 14-Pin SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 8 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Propagation Delay | 14 ns |
| Quiescent Current | 2.2 mA |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 14 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 8 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Propagation Delay | 14 ns |
| Quiescent Current | 2.2 mA |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 14 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALS08D
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the brand of this product?
What is the logic function of this product?
How many inputs does this product have?
What is the part number of the product?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the manufacturer of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









