Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS05AN
SN74ALS05AN
| Part Number: | SN74ALS05AN |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS05AN |
| Qty Available: | |
| Description: | 8-ch, 4.5-V to 5.5-V bipolar inverters with open-collector outputs 14-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS05AN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8-ch, 4.5-V to 5.5-V bipolar inverters with open-collector outputs 14-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -100 µA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 8 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 54 ns |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 54 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALS05AN
| Datasheet | View & Download SN74ALS05AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS05AN Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALS05AN Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALS05AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS05AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS05AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS05AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS05AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS05AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS05AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS05AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS05AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS05AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS05AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS05AN Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












