Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS05ADBR
SN74ALS05ADBR
| Part Number: | SN74ALS05ADBR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS05ADBR |
| Qty Available: | |
| Description: | R-PDSO-G14 74ALS Tape & Reel (TR) ALS logic gate circuit 54ns @ 5V 50pF 2mm - 8mA 5.5V |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS05ADBR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
R-PDSO-G14 74ALS Tape & Reel (TR) ALS logic gate circuit 54ns @ 5V 50pF 2mm - 8mA 5.5V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -100 µA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Output Current | 8 mA |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 54 ns |
| Turn-On Delay Time | 54 ns |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -100 µA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Output Current | 8 mA |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 54 ns |
| Turn-On Delay Time | 54 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74ALS05ADBR
| Datasheet | View & Download SN74ALS05ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS05ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS05ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS05ADBR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
