Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS04BN
SN74ALS04BN
| Part Number: | SN74ALS04BN |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS04BN |
| Qty Available: | |
| Description: | Hex Inverter Rohs Compliant: Yes |TEXAS INSTRUMENTS SN74ALS04BN. |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS04BN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Hex Inverter Rohs Compliant: Yes |TEXAS INSTRUMENTS SN74ALS04BN.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 8 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Propagation Delay | 11 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 11 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALS04BN
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BN Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALS04BN Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BN Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
Is the product RoHS compliant?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








