Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS04BDR
SN74ALS04BDR
| Part Number: | SN74ALS04BDR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS04BDR |
| Qty Available: | |
| Description: | 6-ch, 4.5-V to 5.5-V bipolar inverters 14-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS04BDR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-ch, 4.5-V to 5.5-V bipolar inverters 14-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 122.413241 mg |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 11 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 11 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALS04BDR
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BDR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALS04BDR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BDR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the voltage range for the product?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






