Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS04BD
SN74ALS04BD
| Part Number: | SN74ALS04BD |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS04BD |
| Qty Available: | |
| Description: | Hex inverter, SN74ALS04BD SOIC14 4.5-5.5V |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS04BD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Hex inverter, SN74ALS04BD SOIC14 4.5-5.5V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 122.413241 mg |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Propagation Delay | 11 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 11 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALS04BD
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BD Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALS04BD Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS04BD Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range for this product?
How many pins does this product have?
What is the logic function of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







