Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS00AD
SN74ALS00AD
| Part Number: | SN74ALS00AD |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS00AD |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NAND gates 14-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74ALS00AD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NAND gates 14-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Propagation Delay | 11 ns |
| Quiescent Current | 1.5 mA |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 11 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALS00AD
| Datasheet | View & Download SN74ALS00AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS00AD Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALS00AD Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALS00AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS00AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS00AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS00AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS00AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS00AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS00AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS00AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS00AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS00AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALS00AD Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the logic function of this product?
What is the supply voltage range for this product?
What is the number of inputs for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







