Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AHCT1G86DBVR
SN74AHCT1G86DBVR
| Part Number: | SN74AHCT1G86DBVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AHCT1G86DBVR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 2-input, 4.5-V to 5.5-V XOR (exclusive OR) gate with TTL-compatible CMOS inputs 5-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AHCT1G86DBVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 2-input, 4.5-V to 5.5-V XOR (exclusive OR) gate with TTL-compatible CMOS inputs 5-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 15.790684 mg |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Logic Function | XOR |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 A |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 9 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 9 ns |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74AHCT1G86DBVR
| Technical Drawing | View & Download SN74AHCT1G86DBVR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74AHCT1G86DBVR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74AHCT1G86DBVR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74AHCT1G86DBVR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74AHCT1G86DBVR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74AHCT1G86DBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AHCT1G86DBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AHCT1G86DBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AHCT1G86DBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AHCT1G86DBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AHCT1G86DBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AHCT1G86DBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AHCT1G86DBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AHCT1G86DBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AHCT1G86DBVR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the logic function of the product?
What is the supply voltage range of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






