Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AHCT1G32DCK3
SN74AHCT1G32DCK3
| Part Number: | SN74AHCT1G32DCK3 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AHCT1G32DCK3 |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 2-input, 4.5-V to 5.5-V OR gate with TTL-compatible CMOS inputs 5-SC70 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AHCT1G32DCK3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 2-input, 4.5-V to 5.5-V OR gate with TTL-compatible CMOS inputs 5-SC70 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 5 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74AHCT1G32DCK3
| Technical Drawing | View & Download SN74AHCT1G32DCK3 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74AHCT1G32DCK3 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74AHCT1G32DCK3 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the brand of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

