Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74ABT16823DLR
SN74ABT16823DLR
| Part Number: | SN74ABT16823DLR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74ABT16823DLR |
| Qty Available: | |
| Description: | Flip Flop 2 Element D-Type 9 Bit Positive Edge 56-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74ABT16823DLR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Flip Flop 2 Element D-Type 9 Bit Positive Edge 56-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 694.790113 mg |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Frequency | 150 MHz |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 18 |
| Number of Bits per Element | 9 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 18 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 9 |
| Number of Output Lines | 9 |
| Number of Outputs | 18 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 64 mA |
| Output Type | TTL |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.5 ns |
| Turn-On Delay Time | 3.9 ns |
| Height | 2.79 mm |
| Length | 18.41 mm |
| Thickness | 2.59 mm |
| Width | 7.49 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ABT16823DLR
| Datasheet | View & Download SN74ABT16823DLR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74ABT16823DLR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ABT16823DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ABT16823DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ABT16823DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ABT16823DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ABT16823DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ABT16823DLR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of integrated circuit?
What is the package width of the product?
What is the price of the product at a quantity of 1,000?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




