Discrete Semiconductors > Thyristors > SMP100LC-35
SMP100LC-35
| Part Number: | SMP100LC-35 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Thyristors > SMP100LC-35 |
| Qty Available: | |
| Description: | Thyristor SIDAC 35V 24A 2-Pin DO-214AA T/R |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Thyristors > SMP100LC-35 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Thyristor SIDAC 35V 24A 2-Pin DO-214AA T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Breakdown Voltage | 35 V |
| Capacitance | 55 pF |
| Clamping Voltage | 55 V |
| Direction | Bidirectional |
| Element Configuration | Single |
| Forward Voltage | 35 V |
| Hold Current | 150 mA |
| Leakage Current | 2 µA |
| Max Breakdown Voltage | 35 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 35 V |
| Max Reverse Leakage Current | 2 µA |
| Max Surge Current | 100 A |
| Min Breakdown Voltage | 35 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 32 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Pulse Current | 100 A |
| Polarity | Bidirectional |
| Reverse Standoff Voltage | 32 V |
| Schedule B | 8541300080 |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Current | 5 µA |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
| Height | 2.45 mm |
| Length | 4.6 mm |
| Width | 3.95 mm |
Documentation for STMicroelectronics SMP100LC-35
| Datasheet | View & Download SMP100LC-35 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SMP100LC-35 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SMP100LC-35 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SMP100LC-35 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SMP100LC-35 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SMP100LC-35 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SMP100LC-35 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the manufacturer of the product?
What is the type of the product?
What is the voltage rating of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








