           Circuit Protection > TVS Diodes > SMBJ85CA
SMBJ85CA
Part Number: SMBJ85CA
Manufacturer: Bourns
Part Type: Circuit Protection > TVS Diodes > SMBJ85CA
Qty Available:
Description: Trans Voltage Suppressor Diode, 600W, 85V V(RWM), Bidirectional, 1 Element, Silicon, DO-214AA
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number SMBJ85CA Available.
PCX has Bourns Circuit Protection > TVS Diodes > SMBJ85CA Electronic Components for Sale.
Trans Voltage Suppressor Diode, 600W, 85V V(RWM), Bidirectional, 1 Element, Silicon, DO-214AA
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Number of Pins 2
Breakdown Voltage 94.4 V
Operating Supply Voltage 85 V