Circuit Protection > TVS Diodes > SMBJ170CA-TR
SMBJ170CA-TR
| Part Number: | SMBJ170CA-TR |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Circuit Protection > TVS Diodes > SMBJ170CA-TR |
| Qty Available: | |
| Description: | SMBJ Series 600 W 199 V Bi Directional Surface Mount TVS Diode - DO-214AA |
PCX has STMicroelectronics Circuit Protection > TVS Diodes > SMBJ170CA-TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SMBJ Series 600 W 199 V Bi Directional Surface Mount TVS Diode - DO-214AA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMB |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Breakdown Voltage | 189 V |
| Capacitance | 350 pF |
| Clamping Voltage | 353 V |
| Composition | Zener |
| Direction | Bidirectional |
| Element Configuration | Single |
| Leakage Current | 200 nA |
| Max Breakdown Voltage | 199 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 600 W |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 170 V |
| Max Reverse Leakage Current | 200 nA |
| Max Surge Current | 1 mA |
| Min Breakdown Voltage | 189 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 170 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Pulse Current | 11.3 A |
| Peak Pulse Power | 600 W |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Dissipation | 600 W |
| Power Line Protection | No |
| Power Rating | 600 W |
| Reverse Breakdown Voltage | 189 V |
| Reverse Standoff Voltage | 170 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| Series Resistance | 12.7 Ω |
| Test Current | 1 mA |
| Voltage Rating (DC) | 170 V |
| Height | 2.45 mm |
| Length | 4.6 mm |
| Width | 3.95 mm |
Documentation for STMicroelectronics SMBJ170CA-TR
| Datasheet | View & Download SMBJ170CA-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SMBJ170CA-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SMBJ170CA-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SMBJ170CA-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SMBJ170CA-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SMBJ170CA-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SMBJ170CA-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SMBJ170CA-TR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the type of diode?
What is the maximum power dissipation of the diode?
What is the breakdown voltage of the diode?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





