           Power Products > Uninterruptible Power Supply (UPS) > SMART1200XLHG
SMART1200XLHG
Part Number: SMART1200XLHG
Manufacturer: Tripp Lite
Part Type: Power Products > Uninterruptible Power Supply (UPS) > SMART1200XLHG
Qty Available:
Description: SMART1200XLHG 1000VA UPS Smart Pro Tower Hospital Grade Extended Run Line-Interactive 4
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number SMART1200XLHG Available.
SMART1200XLHG 1000VA UPS Smart Pro Tower Hospital Grade Extended Run Line-Interactive 4
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 317
Color Grey
Mount Rack
Weight 20.411657 kg
Frequency 60 Hz
Input Current 9.2 A
Interface Serial, USB
Output Power 750 W
Output Voltage 120 V
Power Rating 750 W
Cord Length 1.8288 m
Height 318 mm
Length 343 mm
Width 191 mm
Case/Package 317
Color Grey
Mount Rack
Weight 20.411657 kg
Frequency 60 Hz
Input Current 9.2 A
Interface Serial, USB
Output Power 750 W
Output Voltage 120 V
Power Rating 750 W
Cord Length 1.8288 m
Height 318 mm
Length 343 mm
Width 191 mm