Circuit Protection > TVS Diodes > SMAJ28CA-TR
SMAJ28CA-TR
| Part Number: | SMAJ28CA-TR |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Circuit Protection > TVS Diodes > SMAJ28CA-TR |
| Qty Available: | |
| Description: | SMAJ Series 400 W 32.7 V Bi Directional Surface Mount TVS Diode - DO-214AC |
PCX has STMicroelectronics Circuit Protection > TVS Diodes > SMAJ28CA-TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SMAJ Series 400 W 32.7 V Bi Directional Surface Mount TVS Diode - DO-214AC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMA |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Breakdown Voltage | 31.1 V |
| Capacitance | 510 pF |
| Clamping Voltage | 45.4 V |
| Composition | Zener |
| Direction | Bidirectional |
| Element Configuration | Single |
| ESD Protection | Yes |
| Leakage Current | 200 nA |
| Max Breakdown Voltage | 32.7 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 400 W |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 28 V |
| Max Reverse Leakage Current | 200 nA |
| Max Surge Current | 1 mA |
| Min Breakdown Voltage | 31.1 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 28 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Pulse Current | 8.8 A |
| Peak Pulse Power | 400 W |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Dissipation | 400 W |
| Power Line Protection | No |
| Power Rating | 400 W |
| Reverse Breakdown Voltage | 31.1 V |
| Reverse Standoff Voltage | 28 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Current | 1 mA |
| Voltage Rating (DC) | 28 V |
| Height | 2.03 mm |
| Length | 2.95 mm |
| Width | 4.6 mm |
Documentation for STMicroelectronics SMAJ28CA-TR
| Datasheet | View & Download SMAJ28CA-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SMAJ28CA-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SMAJ28CA-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SMAJ28CA-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SMAJ28CA-TR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of the SMAJ28CA-TR?
What is the type of diode in the SMAJ28CA-TR?
What is the power rating of the SMAJ28CA-TR?
What is the breakdown voltage of the SMAJ28CA-TR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







