Circuit Protection > TVS Diodes > SM6T7V5CA
SM6T7V5CA
| Part Number: | SM6T7V5CA |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Circuit Protection > TVS Diodes > SM6T7V5CA |
| Qty Available: | |
| Description: | TVS Diode Single Bi-Dir 6.4V 600W 2-Pin SMB T/R / TVS DIODE 6.4VWM 14.5VC SMB |
PCX has STMicroelectronics Circuit Protection > TVS Diodes > SM6T7V5CA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
TVS Diode Single Bi-Dir 6.4V 600W 2-Pin SMB T/R / TVS DIODE 6.4VWM 14.5VC SMB
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMB |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Breakdown Voltage | 7.5 V |
| Capacitance | 3.7 nF |
| Clamping Voltage | 14.5 V |
| Composition | Zener |
| Direction | Bidirectional |
| Element Configuration | Single |
| Leakage Current | 20 µA |
| Max Breakdown Voltage | 7.88 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 600 W |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 6.4 V |
| Max Reverse Leakage Current | 20 µA |
| Max Surge Current | 10 mA |
| Min Breakdown Voltage | 7.13 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 6.4 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Pulse Current | 276 A |
| Peak Pulse Power | 600 W |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Dissipation | 600 W |
| Power Line Protection | No |
| Power Rating | 600 W |
| Reverse Breakdown Voltage | 7.13 V |
| Reverse Standoff Voltage | 6.4 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Current | 10 mA |
| Voltage Rating (DC) | 7.5 V |
| Height | 2.45 mm |
| Length | 4.6 mm |
| Width | 3.95 mm |
Documentation for STMicroelectronics SM6T7V5CA
| Datasheet | View & Download SM6T7V5CA Datasheet |
| Datasheet | View & Download SM6T7V5CA Datasheet |
| Datasheet | View & Download SM6T7V5CA Datasheet |
| Datasheet | View & Download SM6T7V5CA Datasheet |
| Datasheet | View & Download SM6T7V5CA Datasheet |
| Datasheet | View & Download SM6T7V5CA Datasheet |
| Datasheet | View & Download SM6T7V5CA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the breakdown voltage of the diode?
What is the peak pulse power of the diode?
What is the clamping voltage of the diode?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






