Connectors > SLW-106-01-T-S
SLW-106-01-T-S
| Part Number: | SLW-106-01-T-S |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > SLW-106-01-T-S |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Socket Strip SKT 6 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Bulk |
PCX has Samtec Connectors > SLW-106-01-T-S Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Socket Strip SKT 6 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polyester |
| Mount | Through Hole |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Gender | Receptacle |
| Max Current Rating | 7.1 A |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating (AC) | 550 V |
| Depth | 2.54 mm |
| Length | 15.24 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Width | 2.54 mm |
Documentation for Samtec SLW-106-01-T-S
| Datasheet | View & Download SLW-106-01-T-S Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SLW-106-01-T-S Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SLW-106-01-T-S Datasheet |
| Datasheet | View & Download SLW-106-01-T-S Datasheet |
| Datasheet | View & Download SLW-106-01-T-S Datasheet |
| Datasheet | View & Download SLW-106-01-T-S Datasheet |
| Datasheet | View & Download SLW-106-01-T-S Datasheet |
| Datasheet | View & Download SLW-106-01-T-S Datasheet |
| Datasheet | View & Download SLW-106-01-T-S Datasheet |
| Datasheet | View & Download SLW-106-01-T-S Datasheet |
| Datasheet | View & Download SLW-106-01-T-S Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the contact plating of the connector?
How many positions does the connector have?
What is the pitch of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



