Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > SI4410DY
SI4410DY
| Part Number: | SI4410DY |
| Manufacturer: | onsemi |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > SI4410DY |
| Qty Available: | |
| Description: | Mosfet N-ch 30V 10A 8-SOIC |
PCX has onsemi Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > SI4410DY Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mosfet N-ch 30V 10A 8-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Continuous Drain Current (ID) | 10 A |
| Current Rating | 10 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 30 V |
| Drain to Source Resistance | 13.5 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Fall Time | 80 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Input Capacitance | 1.35 nF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Rds On Max | 13.5 mΩ |
| Rise Time | 20 ns |
| Turn-Off Delay Time | 100 ns |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
Documentation for onsemi SI4410DY
| Datasheet | View & Download SI4410DY Datasheet |
| Datasheet | View & Download SI4410DY Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the MOSFET?
What is the drain to source voltage of the MOSFET?
What is the continuous drain current of the MOSFET?
What is the package type of the MOSFET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.