Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > SG7805AK-DESC
SG7805AK-DESC
| Part Number: | SG7805AK-DESC |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > SG7805AK-DESC |
| Qty Available: | |
| Description: | Positive Fixed Linear Voltage Regulators, 5, 6, 8, 12, 15, 18, 20, 24V Fixed |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > SG7805AK-DESC Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Positive Fixed Linear Voltage Regulators, 5, 6, 8, 12, 15, 18, 20, 24V Fixed
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-3 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Accuracy | 1.5 % |
| Dropout Voltage | 2 V |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Min Current Limit | 1.5 A |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 1.5 % |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 6 mA |
Documentation for Microchip SG7805AK-DESC
| Datasheet | View & Download SG7805AK-DESC Datasheet |
| Datasheet | View & Download SG7805AK-DESC Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the brand of the product?
What is the output voltage of the voltage regulator?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.