Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > SG1825CJ
SG1825CJ
| Part Number: | SG1825CJ |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > SG1825CJ |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Controller, Current-mode, 0.2A, 1500kHz Switching Freq-Max, BIPolar, CDIP16 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > SG1825CJ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Controller, Current-mode, 0.2A, 1500kHz Switching Freq-Max, BIPolar, CDIP16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Duty Cycle | 85 % |
| Fall Time | 30 ns |
| Max Frequency | 1.5 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 200 mA |
| Quiescent Current | 22 mA |
| Rise Time | 30 ns |
| Switching Frequency | 1.5 MHz |
Documentation for Microchip SG1825CJ
| Datasheet | View & Download SG1825CJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download SG1825CJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download SG1825CJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download SG1825CJ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the maximum operating temperature and supply voltage of SG1825CJ?
What is the duty cycle and quiescent current of SG1825CJ?
How many outputs does SG1825CJ have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
