Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > SG1543J-883B
SG1543J-883B
| Part Number: | SG1543J-883B |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > SG1543J-883B |
| Qty Available: | |
| Description: | Precision Output Supervisory Circuit Voltage to 1% Accuracy -55C to 125C |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > SG1543J-883B Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Precision Output Supervisory Circuit Voltage to 1% Accuracy -55C to 125C
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Current | 10 mA |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Watchdog Timer | No |
Documentation for Microchip SG1543J-883B
| Datasheet | View & Download SG1543J-883B Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the voltage accuracy of the product?
What is the temperature range in which the product operates?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.