Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > SG1532J-883B
SG1532J-883B
| Part Number: | SG1532J-883B |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > SG1532J-883B |
| Qty Available: | |
| Description: | Positive Adjustable Linear Voltage Regulator Precision Regulator/Controller Adj |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > SG1532J-883B Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Positive Adjustable Linear Voltage Regulator Precision Regulator/Controller Adj
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-99 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 10 |
| Max Input Voltage | 45 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 100 mA |
| Min Input Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 38 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Reference Voltage | 2.6 V |
Documentation for Microchip SG1532J-883B
| Datasheet | View & Download SG1532J-883B Datasheet |
| Datasheet | View & Download SG1532J-883B Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the type of the voltage regulator?
What is the packaging type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.