Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > SG1525AJ-883B
SG1525AJ-883B
| Part Number: | SG1525AJ-883B |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > SG1525AJ-883B |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Controller, Voltage-mode, 0.5A, 500kHz Switching Freq-Max, BIPolar, CDIP16 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > SG1525AJ-883B Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Controller, Voltage-mode, 0.5A, 500kHz Switching Freq-Max, BIPolar, CDIP16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Duty Cycle | 49 % |
| Fall Time | 50 ns |
| Max Duty Cycle | 49 % |
| Max Frequency | 350 kHz |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 35 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 8 V |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 5.1 V |
| Rise Time | 100 ns |
| Switching Frequency | 350 kHz |
| Topology | Push-Pull |
| Height | 5.08 mm |
Documentation for Microchip SG1525AJ-883B
| Datasheet | View & Download SG1525AJ-883B Datasheet |
| Datasheet | View & Download SG1525AJ-883B Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price of the product?
What are the technical specifications of the product?
Does the product comply with any industry standards or regulations?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
