Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > SG1524J-883B
SG1524J-883B
| Part Number: | SG1524J-883B |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > SG1524J-883B |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, 0.1A, 400kHz Switching Freq-Max, CDIP16 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > SG1524J-883B Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, 0.1A, 400kHz Switching Freq-Max, CDIP16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Duty Cycle | 49 % |
| Fall Time | 200 ns |
| Max Duty Cycle | 49 % |
| Max Frequency | 400 kHz |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 8 V |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Rise Time | 400 ns |
| Switching Frequency | 300 kHz |
| Topology | Flyback, Push-Pull |
| Height | 5.08 mm |
Documentation for Microchip SG1524J-883B
| Datasheet | View & Download SG1524J-883B Datasheet |
| Datasheet | View & Download SG1524J-883B Datasheet |
| Datasheet | View & Download SG1524J-883B Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of regulator?
What is the maximum switching frequency?
What is the package type?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.