           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > SFR2500005601JA500
SFR2500005601JA500
Part Number: SFR2500005601JA500
Manufacturer: Vishay
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > SFR2500005601JA500
Qty Available:
Description: Res Metal Film 5.6K Ohm 5% 2/5W ±100ppm/°C Conformal Axial Thru-Hole Ammo Pack
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number SFR2500005601JA500 Available.
Res Metal Film 5.6K Ohm 5% 2/5W ±100ppm/°C Conformal Axial Thru-Hole Ammo Pack
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Conformal
Contact Plating Tin
Number of Pins 2
Composition Metal Film
Max Operating Temperature 155 °C
Max Power Dissipation 400 mW
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Power Rating 400 mW
Resistance 5.6 kΩ
Temperature Coefficient 100 ppm/°C
Termination Axial
Tolerance 5 %
Voltage Rating 250 V
Voltage Rating (AC) 250 V
Voltage Rating (DC) 250 V
Diameter 2.5 mm
Lead Diameter 580 µm
Lead Length 26 mm
Length 7.5 mm