           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > SFR16S0003301JA500
SFR16S0003301JA500
Part Number: SFR16S0003301JA500
Manufacturer: Vishay
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > SFR16S0003301JA500
Qty Available:
Description: Resistor, 3.3 kOhm, ± 5%, 500 mW, Axial Leaded, Metal Film, General Purpose
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number SFR16S0003301JA500 Available.
Resistor, 3.3 kOhm, ± 5%, 500 mW, Axial Leaded, Metal Film, General Purpose
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Conformal
Contact Plating Tin
Number of Pins 2
Composition Metal Film
Max Operating Temperature 155 °C
Max Power Dissipation 500 mW
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Power Rating 500 mW
Resistance 3.3 kΩ
Schedule B 8533210090
Temperature Coefficient 100 ppm/°C
Termination Axial
Tolerance 5 %
Voltage Rating 200 V
Voltage Rating (AC) 200 V
Voltage Rating (DC) 200 V
Diameter 1.9 mm
Lead Length 26 mm
Length 4.1 mm