Connectors > SFM-120-02-S-D-A
SFM-120-02-S-D-A
| Part Number: | SFM-120-02-S-D-A |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > SFM-120-02-S-D-A |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Sckt Strp Skt 40 Pos 1.27Mm Sldr St Th Rohs Compliant: Yes |Samtec SFM-120-02-S-D-A |
PCX has Samtec Connectors > SFM-120-02-S-D-A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Sckt Strp Skt 40 Pos 1.27Mm Sldr St Th Rohs Compliant: Yes |Samtec SFM-120-02-S-D-A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Mount | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Contact Resistance | 15 mΩ |
| Current Rating | 5 A |
| Gender | Receptacle |
| Max Current Rating | 5 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 40 |
| Number of Positions | 40 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 350 V |
| Depth | 3.68 mm |
| Lead Pitch | 1.27 mm |
| Length | 28.57 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
| Row Spacing | 1.27 mm |
Documentation for Samtec SFM-120-02-S-D-A
| Datasheet | View & Download SFM-120-02-S-D-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFM-120-02-S-D-A Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SFM-120-02-S-D-A Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SFM-120-02-S-D-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFM-120-02-S-D-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFM-120-02-S-D-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFM-120-02-S-D-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFM-120-02-S-D-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFM-120-02-S-D-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFM-120-02-S-D-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFM-120-02-S-D-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFM-120-02-S-D-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFM-120-02-S-D-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFM-120-02-S-D-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFM-120-02-S-D-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFM-120-02-S-D-A Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the contact plating and housing material?
What is the pitch and number of rows?
What is the connector type and number of positions?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


