Connectors > SFM-115-02-S-D-A
SFM-115-02-S-D-A
| Part Number: | SFM-115-02-S-D-A |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > SFM-115-02-S-D-A |
| Qty Available: | |
| Description: | Headers & Wire Housings High-Reliability Tiger Eye Socket Strips, .050 Pitch |
PCX has Samtec Connectors > SFM-115-02-S-D-A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Headers & Wire Housings High-Reliability Tiger Eye Socket Strips, .050 Pitch
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Brass, Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Mount | Surface Mount, Through Hole |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Contact Resistance | 15 mΩ |
| Current Rating | 5 A |
| Gender | Receptacle |
| Max Current Rating | 10 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Positions | 30 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 350 V |
| Depth | 4.19 mm |
| Height | 7.5 mm |
| Length | 22.22 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
| Row Spacing | 1.27 mm |
Documentation for Samtec SFM-115-02-S-D-A
| Datasheet | View & Download SFM-115-02-S-D-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFM-115-02-S-D-A Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SFM-115-02-S-D-A Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SFM-115-02-S-D-A Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SFM-115-02-S-D-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFM-115-02-S-D-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFM-115-02-S-D-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFM-115-02-S-D-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFM-115-02-S-D-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFM-115-02-S-D-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFM-115-02-S-D-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFM-115-02-S-D-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFM-115-02-S-D-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFM-115-02-S-D-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFM-115-02-S-D-A Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the pitch of the connector?
How many positions does the connector have?
What is the contact plating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




