Connectors > SFM-108-02-S-D
SFM-108-02-S-D
| Part Number: | SFM-108-02-S-D |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > SFM-108-02-S-D |
| Qty Available: | |
| Description: | High-Reliability Tiger Eye Socket Strips, .050" Pitch |Samtec SFM-108-02-S-D |
PCX has Samtec Connectors > SFM-108-02-S-D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High-Reliability Tiger Eye Socket Strips, .050" Pitch |Samtec SFM-108-02-S-D
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Contact Resistance | 15 mΩ |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 5 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 350 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 16 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | Solder |
| Depth | 3.68 mm |
| Length | 14.1 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
Documentation for Samtec SFM-108-02-S-D
| Datasheet | View & Download SFM-108-02-S-D Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SFM-108-02-S-D Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SFM-108-02-S-D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFM-108-02-S-D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFM-108-02-S-D Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the pitch of the connector?
How many positions does the connector have?
What is the contact plating material?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.