Connectors > SFC-105-T2-LM-D-K-TR
SFC-105-T2-LM-D-K-TR
| Part Number: | SFC-105-T2-LM-D-K-TR |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > SFC-105-T2-LM-D-K-TR |
| Qty Available: | |
| Description: | Headers & Wire Housings .050 Tiger Eye Cost-Effective Reliable Socket Strip |
PCX has Samtec Connectors > SFC-105-T2-LM-D-K-TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Headers & Wire Housings .050 Tiger Eye Cost-Effective Reliable Socket Strip
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Contact Resistance | 15 mΩ |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 2 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 350 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Depth | 3.68 mm |
| Length | 10.29 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Contact Resistance | 15 mΩ |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 2 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 350 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Depth | 3.68 mm |
| Length | 10.29 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
Documentation for Samtec SFC-105-T2-LM-D-K-TR
| Datasheet | View & Download SFC-105-T2-LM-D-K-TR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SFC-105-T2-LM-D-K-TR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SFC-105-T2-LM-D-K-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFC-105-T2-LM-D-K-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFC-105-T2-LM-D-K-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFC-105-T2-LM-D-K-TR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SFC-105-T2-LM-D-K-TR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SFC-105-T2-LM-D-K-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFC-105-T2-LM-D-K-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SFC-105-T2-LM-D-K-TR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the key features of this product?
What is the contact material and plating of this product?
What is the maximum current rating and voltage rating of this product?
What is the product name?
What is the contact material of the product?
What is the maximum current rating of the product?
What is the housing color of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.