Sensors > SF2B-H16-N
PCX has Sunx Sensors > SF2B-H16-N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Sicherheitslichtgitter Typ 2 For Handschutz, 312MM, NPN, Steckanschlub
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Connector Type | Connector |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Output Configuration | NPN - Open Collector |
| Response Time | 15 ms |
| Sensing Distance | 13 m |
| Termination | Connector |
Documentation for Sunx SF2B-H16-N
| Datasheet | View & Download SF2B-H16-N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SF2B-H16-N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its purpose?
What is the connector type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the sensing distance of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.