           Passive Components > Capacitors > SCMT22C505MRBA0
SCMT22C505MRBA0
Part Number: SCMT22C505MRBA0
Manufacturer: AVX
Part Type: Passive Components > Capacitors > SCMT22C505MRBA0
Qty Available:
Description: Cap Supercap 5F 5V 20% (25 X 12.5 X 22mm) Radial Plastic Oval Can 18mm 25uA 0.15 Ohm 2000h 65C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number SCMT22C505MRBA0 Available.
PCX has AVX Passive Components > Capacitors > SCMT22C505MRBA0 Electronic Components for Sale.
Cap Supercap 5F 5V 20% (25 X 12.5 X 22mm) Radial Plastic Oval Can 18mm 25uA 0.15 Ohm 2000h 65C Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 5 F
ESR (Equivalent Series Resistance) 65 mΩ
Schedule B 8532290040
Voltage Rating (DC) 5 V
Height 22 mm
Capacitance 5 F
Schedule B 8532290040
Voltage Rating (DC) 5 V
Height 22 mm