Connectors > Circular Connectors > SCE2-B-76A06-07SN-002
SCE2-B-76A06-07SN-002
| Part Number: | SCE2-B-76A06-07SN-002 |
| Manufacturer: | Amphenol |
| Part Type: | Connectors > Circular Connectors > SCE2-B-76A06-07SN-002 |
| Qty Available: | |
| Description: | Circular Connector, 26 Contact(s), Male, Solder Terminal, Receptacle |
PCX has Amphenol Connectors > Circular Connectors > SCE2-B-76A06-07SN-002 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Circular Connector, 26 Contact(s), Male, Solder Terminal, Receptacle
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Body Material | Brass |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Material | Brass |
| Mount | Jam Nut, Panel |
| Connector Type | Circular |
| Contact Gender | Male |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Current Rating | 3 A |
| Gender | Male |
| Insulation Resistance | 5 GΩ |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Military Standard | MIL-DTL-38999 |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 7 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 400 V |
| Voltage Rating (DC) | 400 V |
Documentation for Amphenol SCE2-B-76A06-07SN-002
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the circular connector?
How many contacts does the circular connector have?
What is the gender of the circular connector?
What is the termination type of the circular connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
