Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > SC2220-1R5
SC2220-1R5
| Part Number: | SC2220-1R5 |
| Manufacturer: | Signal Transformer |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > SC2220-1R5 |
| Qty Available: | |
| Description: | Power Inductors - SMD Inductor SMD 1.5uH 0.75A 195 mohms 1MHz |
PCX has Signal Transformer Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > SC2220-1R5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Power Inductors - SMD Inductor SMD 1.5uH 0.75A 195 mohms 1MHz
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Current Rating | 3.7 A |
| DC Resistance (DCR) | 30.8 mΩ |
| Inductance | 1.5 µH |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Saturation Current | 3.7 A |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 1 MHz |
| Tolerance | 20 % |
| Height | 5.0038 mm |
| Length | 5.9944 mm |
| Width | 5.3086 mm |
Documentation for Signal Transformer SC2220-1R5
| Datasheet | View & Download SC2220-1R5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SC2220-1R5 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the physical dimensions of the product?
What are the key features of the product?
Are there any alternative names for Signal Transformer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
