Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > SA556DT
SA556DT
| Part Number: | SA556DT |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > SA556DT |
| Qty Available: | |
| Description: | Surface Mount 14-SOIC (0.154 3.90mm Width) Obsolete EAR99 programmable oscillator 8.65mm 500kHz -200mA 1 (Unlimited) |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > SA556DT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Surface Mount 14-SOIC (0.154 3.90mm Width) Obsolete EAR99 programmable oscillator 8.65mm 500kHz -200mA 1 (Unlimited)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SO |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Frequency | 500 kHz |
| High Level Output Current | -200 mA |
| Low Level Output Current | 200 mA |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 20 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Operating Supply Current | 20 mA |
| Output Current | 200 mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Case/Package | SO |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Frequency | 500 kHz |
| High Level Output Current | -200 mA |
| Low Level Output Current | 200 mA |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 20 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Operating Supply Current | 20 mA |
| Output Current | 200 mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
Documentation for STMicroelectronics SA556DT
| Datasheet | View & Download SA556DT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA556DT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA556DT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA556DT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA556DT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA556DT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What is the package type of the product?
What is the maximum frequency of the product?
What is the minimum supply voltage of the product?
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the frequency of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.