Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > SA5534DR
SA5534DR
| Part Number: | SA5534DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > SA5534DR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single, 30-V, 10-MHz, low-noise audio op amp with -40°C to 85°C operation 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > SA5534DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single, 30-V, 10-MHz, low-noise audio op amp with -40°C to 85°C operation 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 10 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Input Bias Current | 1.5 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 4 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 15 V |
| Max I/O Voltage | 4 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Nominal Supply Current | 8 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 4 mA |
| Output Current | 38 mA |
| Output Current per Channel | 38 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Slew Rate | 13 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 10 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Input Bias Current | 1.5 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 4 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 15 V |
| Max I/O Voltage | 4 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Nominal Supply Current | 8 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 4 mA |
| Output Current | 38 mA |
| Output Current per Channel | 38 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Slew Rate | 13 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SA5534DR
| Datasheet | View & Download SA5534DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534DR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SA5534DR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SA5534DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534DR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SA5534DR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SA5534DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534DR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the brand of this product?
What is the part number of this product?
What is the type of this product?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




