Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > SA5534ADR
SA5534ADR
| Part Number: | SA5534ADR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > SA5534ADR |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single Low Noise Amplifier ±15V 8-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > SA5534ADR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single Low Noise Amplifier ±15V 8-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 10 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Input Bias Current | 1.5 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 4 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 15 V |
| Max I/O Voltage | 4 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Nominal Supply Current | 8 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 4 mA |
| Output Current | 38 mA |
| Output Current per Channel | 38 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 13 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 10 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Input Bias Current | 1.5 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 4 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 15 V |
| Max I/O Voltage | 4 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Nominal Supply Current | 8 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 4 mA |
| Output Current | 38 mA |
| Output Current per Channel | 38 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 13 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SA5534ADR
| Datasheet | View & Download SA5534ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534ADR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SA5534ADR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SA5534ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534ADR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SA5534ADR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SA5534ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SA5534ADR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of product and its specifications?
What is the stock availability of the product?
Are there any alternate parts available for this product?
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the operating voltage range of the product?
What is the gain bandwidth product of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






